Po čebelarski gozdni učni poti, ki vodi mimo lokalnih čebelarjev, skozi bukov gozd, čigar podobo so mestoma spremenili posegi steljarjenja in panjevske sečnje v preteklosti. Bukev so nadomestile druge drevesne vrste: graden, rdeči bor, breza, smreka, trepetlika in kostanj. Slednji je ena glavnih medonosnih vrst na tem območju in je poleg drugih (vrba, smreka, jelka in hrast) pomemben vir čebelje paše. Domači čebelarji ponujajo med in druge čebelje izdelke ter vam predstavijo svojo dejavnost.
Do Španovega studenca – lepo urejenega skalnjaka z vodnjakom. Ob njem je prijetna postojanka sredi gozda, kjer si obiskovalec lahko natoči čisto izvirsko vodo.
Mednarodna spominska pot zavezništva »Vranov let«, ki gre čez te kraje, ohranja spomin na edinstven primer reševanja vojnih ujetnikov različnih narodnosti v Evropi. Pot ohranja tudi spomin na junaštvo slovenskih partizanov, kurirjev in slovenskega kmečkega prebivalstva, ki je ubežnikom za ceno svojih življenj in imetja nudilo hrano in zatočišče. Projekt je nastal po zgodbi avstralskega vojnega ujetnika Ralpha F. Churchesa, »A Hundred Miles as the Crow Flies«, v slovenščini »Vranov let v svobodo«.
V razloženo naselje Zavrstnik, ki leži ob glavni cesti do Šmartnega in nima značilnega središča. Domačije naj bi že v preteklosti stale nanizane ob cesti in od tod naj bi tudi izviralo ime naselja. V preteklosti je tam deloval rudnik, v katerem so kopali svinčevo in cinkovo rudo. Danes so vidni nezavarovani vhodi v rove in odlagališče jalovine. V bližini naselja je stal grad Grmače, last plemiške rodbine Apfaltrer, ki je tukaj bivala skoraj osem stoletij. Skozi Zavrstnik teče potok Reka, na katerem so bili včasih postavljeni mlini, danes pa je ob njem ribogojnica, v kateri dobite sveže in dimljene postrvi, ob petkih pa po predhodnem naročilu tudi pečene (t: 031 336 902).