Na Pančičev vrh, kjer so odkrili zanimivo arheološko najdišče, ki priča o poselitvi Pančičevega vrha v starejši železni dobi. Značilne keramične najdbe, ostanki teras in celo ognjišča govorijo o poseljenosti v enem od starejših prazgodovinskih obdobij (halštatska doba).
Na Stražo, hrib (630 m n. m.), ki je verjetno dobil ime po stalni vaški straži iz časa turških vpadov v 15. in 16. stoletju.
Do Felič vrha, na katerem stoji nova cerkev sv. Roka, blagoslovljena 28. avgusta 2011. Nadomestila je med vojno porušeno cerkev. Prvotna cerkev izhaja iz 17. stoletja. Zgrajena naj bi bila v spomin na kugo leta 1646.
V Debeče k domačiji »Pr´ Belentin«, ki ima ohranjen dvojni vodni mlin in kovačnico. Mlin domnevno izhaja iz 18. stoletja. V preteklosti je služil kot grajski mlin; označen je tudi na zemljevidu Jožefinskega katastra. Nastanek kovačnice sega v prvo polovico 19. stoletja. Poleg kovaškega meha, ki je tekel na vodni pogon, je opremljena s kovaškim orodjem, s katerim naj bi v preteklosti podkovali konje in izdelovali vozove. Vodni mlin in kovačnica še delujeta, a le za lastne potrebe. Hranijo tudi stope, kar je danes že prava redkost.
Do povirja reke Temenice, ki se nahaja pod vasema Javorje in Vrata.
Po Panoramski krožni poti Javorje (od šole do vasi Debeče), nato pa po »graničarski stezi«, ki so jo med 2. svetovno vojno uporabljali nemški vojaki za varovanje meje med takratnim nemškim in italijanskim okupacijskim območjem. Pod vrhom Osrence (710 m n. m.) so ohranjeni betonski stebri nemškega opazovalnega stolpa. S poti se odpira razgled na Dolenjsko in Zasavje, ob lepem vremenu pa seže pogled vse od Triglava do Trdinovega vrha in od Snežnika do Pohorja. Pot sklenete pri poslopju bivše podružnične šole.