Na renesančni grad Bogenšperk, na katerem si lahko ogledate muzejske zbirke, ki pripovedujejo o življenju na gradu, predvsem pa se osredotočajo na delo Janeza Vajkarda Valvasorja, ki je tukaj živel in deloval kar 20 let. Po gradu se lahko skozi animirano vodenje sprehodite v družbi grajskih likov, obiščete zorilnico mesnin Wagen ali se oglasite v Krčmi na gradu, v kateri vam postrežejo z odličnimi sladicami, hišno penino Wagensperk in drugimi kulinaričnimi kreacijami (t: 01 898 76 64).
V Javorje, kjer so odkrili zanimivo arheološko najdišče na Pančičem vrhu, do Felič vrha na razgledno točko pri cerkvi sv. Roka, k bunkerjem iz 2. svetovne vojne, k domačiji »Pr´ Belentin«, kjer sta ohranjena mlin in kovačnica, po Javorski energijski poti, na zeličarski vrt Pivčevih ali po panoramski krožni poti Javorje (t: 031 636 981).
Na Primskovo, kjer so še danes vidni ostanki protiturškega tabora, znotraj katerega se danes nahajajo tri cerkve, kjer je pokopan čudodelnik in zdravilec Jurij Humar. V Mišji Dol do baročne cerkve sv. Lucije z najstarejšimi prenosnimi orglami in v Zagrič k Vodnjovovim, ki vam razkažejo svojo ekološko kmetijo (t: 01 897 51 59).
V Kostrevniško dolino, kjer sta ohranjena jez pri Blaju (žaga) in Dugorepčev kozolec, ki je lep primerek ljudskega stavbarstva. Mimo vasi Lupinica s staro Knezovo hišo pod spomeniškim varstvom do Frškinovega mlina na sprehajalno pot in na Kajetov hrib z arheološkimi najdbami (t: 01 898 78 67).
Do Liberge k Medvedovi sušilnici sadja, ki je kulturni spomenik državnega pomena, po vinskih poteh vinogradov v Preski nad Kostrevnico, do spomenika NOB v Tisju in Lavdanovega hriba, kjer so bili postavljeni temelji za pristajalno ploščad v 2. svetovni vojni (t: 01 898 78 67).
V Jablaniško dolino, v Zgornjo Jablanico, kjer je lepo ohranjeno vaško jedro z Majčevo kaščo, Benkotovo hišo in starim gospodarskim poslopjem. Proti Cerovici, po gozdnih poteh mimo rudniških rovov. Na krožno pot po obronkih Jablaniške doline (t: 051 312 739).
V Gradišče pri Litiji k cerkvi sv. Marije Magdalene, v muzej Hiša spominov pri Samčevih in na arheološko najdišče Cvingar (t: 051 312 739).
Do Štangarskih gozdov, po čebelarski učni poti, do Velike Štange, kjer stojita romarska cerkev sv. Antona Padovanskega in stoletna lipa z nešteto zgodbami in legendami. Na Kamplov hrib (najvišji vrh občine – 716 m n. m.), do Španovega studenca in Mahlinovega izvira, kjer je ohranjena stara kmečka hiša. Do Dremljevih, ki vam predstavijo vzrejo avtohtone pasme matic, in na kosilo v gostilno »Pri Janezu« (t: 01 898 78 67).
V Vintarjevško dolino, na ogled graščine Tisje, v Podroje na domačijo Hostnikovih, kamor je rad zahajal tudi arhitekt Plečnik, v Vintarjevec k cerkvi sv. Petra in na arheološko najdišče v Gradišču. Na pohod do vrha Sveti večer (t: 01 898 78 67).